Zvířátka v zimě


Zvířátka v zimě

Víš, co dělají zvířátka v zimě? Někteří ptáci odlétají do teplých krajin, jiným zvířátkům zima tolik nevadí, ale mnoho z nich během zimy upadá do zimního spánku, kterému se cizím slovem říká hibernace.

 

Zpomalené funkce 

Zimní spánek není stejný, jaký známe my, když si večer lehneme postele. Je to zvláštní stav, při kterém se život zvířat zvláštním způsobem zpomalí – sníží se jim teplota a tlak, takže jejich tělo potřebuje mnohem méně energie než obvykle.

 

Pravý a nepravý zimní spánek

Zatímco během pravého zimního spánku se zvířata po dobu měsíců nebudí vůbec, během nepravého zimního spánku se medvěd nebo jezevec probudí, a když je slunečno, mohou vyjít ven z nory a zase se do ní vrátit. V této době zvířata hodně pohubnou, musí si proto před začátkem zimy vytvořit pořádné tukové zásoby, aby pak měli z čeho čerpat.

 

Nečekaní spáči – klíště nebo ještěrka

Běžně známí svým zimním spánkem jsou už zmínění jezevec, medvěd nebo ježek a hlodavci jako sysli nebo svišti, ale do zimního spánku upadají i některé druhy hmyzu a také nám dobře známé klíště obecné, některé ještěrky, jisté druhy žáby a také některé želvy.

 

Netopýří odpočinek

Netopýři prožívají zimní spánek ve své oblíbené poloze – hlavou dolů – až po dobu 6 měsíců, přičemž mezitím se alespoň jednou probouzí. Ke svému odpočinku potřebují vlhké místo s nepříliš proměnlivou teplotou, takže na jejich skupinky můžeme narazit třeba v jeskyních, sklepích nebo výklencích domů. Tato zvířata se po léta pravidelně vrací na svá oblíbená místa k přezimování

 

Spát, nebo nespat?

Zajímavé je, že u některých druhů zvířat upadají do zimního spánku pouze někteří jedinci, zatímco jiní zůstávají i přes zimu bdělí. K těmto „nerozhodným druhům“ patří například skunk pruhovaný, kterého ale v našich končinách nepotkáš.

 

Největší spáči

Největším spáčem je jeden druh sysla žijící na Aljašce. Prospí totiž celých 9 měsíců! U nás v Evropě si dopřává dlouhý zimní spánek svišť – 7 měsíců.