Bylinková zahrádka v pokojíčku


Jaké bylinky si k domácímu pěstování vybrat?

Jaké nejběžnější použití má každá z nich?

 

- máta – v zimě zahřeje mátový čajík

- dobromysl neboli oregano – dává pizze tu správnou chuť 

- tymián – maso s tymiánem je fakt dobrota

- petrželka listová (kudrnka) – nesmí chybět do polévky      

- meduňka – čaj z meduňky ti poskytne sladký spánek

- majoránka – bramboráčky se bez ní neobjedou

- pažitka – na chlebu s pomazánkou prima sváča     

- bazalka  - dochutí každé těstoviny s rajčaty

 

A pozor! Pažitku sice můžeš pěstovat jako bylinky, ale ve skutečnosti je to zelenina.

 

Pěstování

 

*Co budeš potřebovat

-         sazenice bylinek

-         zeminu (hlínu)

-         květináč(e)

 

*Kam umístit květináče s bylinkami

Nebudeš potřebovat moc místa, stačí parapet na okně ve tvém pokojíčku nebo v teplém období místo mezi dvojitými okny.

 

* Sazenice, nebo semínka?

Větší bylinky se sice prodávají běžně v supermarketech, ale ty většinou moc dlouho nevydrží. Můžeš si vypěstovat bylinky buď ze semínek, což je složitější, nebo si v zahradnictví koupit menší sazenice do květináče. To je pro začátek jednodušší, takže doporučujeme.

 

* Jaká je správná hlína?

Hlína neboli zemina pro pěstování bylinek by měla mít určité zvláštní vlastnosti. Nejjednodušší proto bude, když si ve specializovaném obchodě koupíš přímo „substrát na bylinky“, který je připravený předem.

 

* Zasazení

Sazeničky vyndej z původního květináčku. Na dno každého květináče je dobré dát kamínky, je to vrstva, která pomáhá kořínkům, aby neuhnily. Do květináče pak dej přiměřenou vrstvu zeminy, sazeničku do hlíny jemně zasaď, přikryj svrchu další zeminou, a je hotovo. Pokud budeš sázet do společného truhlíku, potřebují bylinky mezi sebou rozestupy a také ne všechny se hodí dohromady.

 

* Každodenní péče

Vodu na zalévání si vždycky připrav do konvičky předem a nech ji odstát. Bylinky pak zalévej nejlépe ráno a večer, ne za poledního slunce. Ale rozhodně ne moc, mohly by ti pak začít uhnívat! Tomu se můžeš vyhnout tak, že naliješ bylince vodu do mističky, a ona si sama vezme, co potřebuje.

 

*Jak sklízet bylinky

Bylinky se musejí sklízet předtím, než začnou kvést. U některých stříháme postupně jen lístečky, u jiných, třeba majoránky, se stříhá celá rostlinka nad zemí. Neboj, brzy začne růst znovu. Některé bylinky si nastříháš a použiješ rovnou čerstvé, jiné si můžeš usušit.

 

*Kde bylinky sušit

Bylinky nesmíš sušit nikde tam, kde je vlhko. Nejlepší je místo, kde se hodně větrá a je sucho, což je třeba půda, ale určitě vymyslíš i jiné vhodné místo. Bylinky lze sušit i venku, ale jenom když je teplo a sucho, a samozřejmě ve stínu. Sušení na přímém slunci není to pravé. Rostlinky je třeba usušit důkladně a v co nejkratší době.

 

Ale petržel ani pažitka se na sušení moc nehodí, je lepší je čerstvé vložit do igelitového pytlíku a zamrazit.

 

*Jak je na sušení připravit

Dlouhé bylinky, které se suší celé, je dobré svázat vždy po několika dohromady a zavěsit do výšky. Pokud budeš sušit jen květy, listy a jiné jednotlivé části, pak je můžeš sušit i v dřevěné přepravce na vrstvě papíru, ale musíš je často obracet, aby se k nim dostal vzduch.